Press "Enter" to skip to content

Денес 17 нови позитивни во Битола, оздравени 7, починато едно лице

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје, дека во последните 24 часа се направени 6.458 тестирањe, а регистрирани се 1.166 нови случаи на КОВИД-19, од  Битола се 17.

Регистрирани сe 232 оздравени пациенти од  Битола се 7.

До сега во Битола има 6. 600 лице кои биле или се позитивни на ковод-19, а активни се 222 случаи.

Пријавени се 29 починати лица, едно лице од Битола навозраст од 57 години, починато во болнички услови.

Направени се  преку ЦЈЗ Битола- 81 и преку “Плодност“  74 ковид тестови.

Досега во земјата се направени вкупно 1.124.993 тестирање на Ковид-19. Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 171.576, бројката на оздравени пациенти е 153.148, на починати е 5.755, а бројот на активни случаи изнесува 12.673.