Press "Enter" to skip to content

Деновиве пред 10 години: ракометен турнир “Трофеј на Битола“, победник Пелистер (фотогалерија)

-Во Битола имаше можеби десетина обиди да се организира квалитетен ракометен тирнир, но некако сите “паднаа во вода“, а по само еден турнир згаснаа. Таков еден обид имаше во 2011 година, во Битола, во организација на РК Пелистер, започна со своите сеќавања Димче Миновски, хроничар на Битола и доајен на битолското новинарство во Битола.-Во првиот турнир што го организира тогашната управа на Пелистер екипата на домаќинот, Пелистер, надмоќно го освои првото место. Пелистер забележа три победи во три натпревари, иако настапи без тројца стандардни првотимци, над Борец, Приштина и Кишење – Олимпус, додава Миновски.Покрај победничкиот пехар беа доделени и други признанија а нив ги добија: за најдобар играч: Петар Жујовиќ, за најдобар стрелец: Чантурија со постигнати 17 голови, за најдобар голман: Игор Тоскоски сите тројца од Пелистер.-Да потсетам дека името на турнирот во 2011 година, доаѓа од познатите ракометни турнири кои се одржуваа во Битола, пред триестина години, а имаа има “Трофеј на Југославија“, вели Миновски и додава:-Во тоа време Битола одржуваше одлични ракометни турниру и учествуваа голем број на ракометни репрезентации, а публиката ја полнеше спортската сала, тогаш “Младост“ и уживаше во одлични ракометни претстави, а гледаше и одлични ракометни мајстори.

More from ВестиMore posts in Вести »