Press "Enter" to skip to content

Во Битола 12 нови позитивни на ковид-19, оздравени 7, активни 34 случаи

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје, Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа, направени се 1.101 тестови, а регистрирани се 168 нови случаи на КОВИД-19, од Битола се 12.

Регистрирани сe 90 оздравени пациенти од Битола се 7.

До сега во Битола има 15.781 лица кои биле или позитивни на ковид-19, а активни 34 случаи.

Во текот на изминатите 24 часа не е пријавено ниту едно починато лице. 

Направени се во Битола 36 ковид тестови преку ЦЈЗ Битола 31 и преку “Плодност“ 5.

Досега во земјата се направени вкупно 2.079.613 тестирања на КОВИД-19. Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 313.708, бројот на оздравени пациенти е 303.738, на починати е 9.322, а бројот на активни случаи изнесува 648.

More from ВестиMore posts in Вести »