Press "Enter" to skip to content

Во Битола 5 нови позитивни на ковид-19, оздравени 42, починато едно лице

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје, Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа, направени се 1.238 тестови, а регистрирани се нови 178 случаи на КОВИД-19, од Битола се 5.

Регистрирани сe 592 оздравени пациенти од Битола се 42.

До сега воБитола има 16.934 лица кои биле или се позитивни на ковид-19, а активни се 298 случаи.

Во текот на изминатите 24 часа се пријавени две починати лица нема од Битола. Согласно Регистарот на умрени лица со дијагноза КОВИД-19 од Мој Термин се регистрирани две починати лица едно од Битола на возраст од 67 години.

Направени се во Битола 15 ковид тестови, преку “Плодност“.

Досега во земјата се направени вкупно 2.121.690 тестирања на КОВИД-19. Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 329.172, бројот на оздравени пациенти е 315.675, на починати е 9.381, а бројот на активни случаи изнесува 4.116.

More from ВестиMore posts in Вести »