Press "Enter" to skip to content

Во Битола нови 59 позитивни на ковид-19, оздравени 39, активни 287 случаи

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје, Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа, направени се 1.537 тестови, а регистрирани се нови 679 случаи на КОВИД-19, од Битола се 59.

Регистрирани сe 291 оздравен пациент од Битола се 39.

Во Битола Битола до сега има 17.183 лица се или биле позитивни на ковид-19, а активни с 287 случаи.

Во текот на изминатите 24 часа нема пријавено пријавено едно починато лице. 

Направени се во Битола 44  теста преку ЦЈЗ Битола 30 и преку “Плодност“ 14.

Досега во земјата се направени вкупно 2.130.248 тестирања на КОВИД-19. Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 332.667, бројот на оздравени пациенти е 318.890, на починати е 9.398, а бројот на активни случаи изнесува 4.379.

More from ВестиMore posts in Вести »