Press "Enter" to skip to content

Во Битола 49 нови позитивни на ковид-19, оздравени 49, активни 288 случаи

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје, Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа, направени се 1.480 тестови, а регистрирани се нови 693 случаи на КОВИД-19, од Битола се 49.

Регистрирани сe 827 оздравени пациенти од Битола се 49.

До сега ви Битола има 17.233 лица кои биле или се позитивни на ковид-19, а активни се 288 случаи.

Во текот на изминатите 24 часа пријавени се 2 починати лица, нема од Битола.

Направени се во Битола  теста преку ЦЈЗ Битола 64 и преку “Плодност“ 5.

Досега во земјата се направени вкупно 2.131.728 тестирања на КОВИД-19. Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 333.360, бројот на оздравени пациенти е 319.717, на починати е 9.400, а бројот на активни случаи изнесува 4.243.