Press "Enter" to skip to content

Во Битола 38 нови позитивни, оздравени 28, активни 253 случаи

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје, Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа направени се 1.108 тестови, а регистрирани се нови 491 случаи на КОВИД-19 од Битола се 38.

Регистрирани сe 595 оздравени пациенти од  Битола се 28.

До сега во Битола се регистрирани 17495 лица кои биле или позитивни на ковид-19, а активни се 253 случаи.

Во текот на изминатите 24 часа пријавени се 3 починати лица, нема од Битола.

Направени се во Битола 48 теста преку ЦЈЗ Битола 37 и преку “Плодност“ 11.

Досега во земјата се направени вкупно 2.140.325 тестирања на КОВИД-19. Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 337.040, бројот на оздравени пациенти е 324.120, на починати е 9.437, а бројот на активни случаи изнесува 3.483.