Press "Enter" to skip to content

За три дена во Битола 51 нови позитивни од ковид-19, оздравени 81, активни 230 случаи

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје, Министерството за здравство информира дека во последните 3 дена (од 19.08 до 21.08.2022), направени се 1.804 тестови, а регистрирани се 614 нови случаи на КОВИД-19, во Битола се 51.

Регистрирани сe 1.014 оздравени пациенти од Битола 81.

До сега во Битола има 17583 лица мои биле или позитивни на ковид-19, а активни се 230 лица.

Во текот на изминатите 3 дена (19.08 – 21.08.2022) пријавени се 10 починати лица, нема од Битола.

Направени се во Битола 100  тестови преку ЦЈЗ Битола-86 и “Плодност“ 14.

Досега во земјата се направени вкупно 2.143.260 тестирање на КОВИД-19. Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 338.120, бројот на оздравени пациенти е 325.645, на починати е 9.450, а бројот на активни случаи изнесува 3.025.

More from ВестиMore posts in Вести »