Press "Enter" to skip to content

Во Битола 13 нови позитивни, оздравени 32, починати две лица

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје, Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа биле направени 954 тестови, а регистрирани се 222 нови случаи на ковид-19, од Битола се 13.

Регистрирани сe 268 оздравени пациенти од Битола се 32.

До сега во Битола има 17.764 лица кои биле или се позитивни на ковид-19, а активни се 135 случаи.

Во текот на изминатите 24 часа се пријавени две починати лица, нема од Битола.  Согласно, Регистарот на умрени лица со дијагноза КОВИД-19 од Мој Термин регистрирани се 6 починати лица, две лица од Битола.

Направени се во Битола 50 ковид тестови  ЦЈЗ Битола 46 и преку “Плодност“ 4.

Досега во земјата се направени вкупно 2.151.148 тестирања на ковид-19. Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 340.341, бројот на оздравени пациенти е 329.192, на починати е 9.489, а бројот на активни случаи изнесува 1.660.

More from ВестиMore posts in Вести »