Press "Enter" to skip to content

Во Битола 8 нови позитивни на ковид-19, оздравени 19, активни 102 случаи

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје, Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа, направени се 977 тестови, а регистрирани се 179 нови случаи на КОВИД-19, од Битола се 8.

Регистрирани сe 175 оздравени пациенти од Битола се 19.

До сега во Битола има 17.822  лица кои биле или се позитивни на ковид-19, а активни се 102 случаи.

Во текот на изминатите 24 часа не се пријавени починати лица.

Направени се во Битола 27 тестови преку ЦЈЗ Битола 21 и преку “Плодност“ 6.

Досега во земјата се направени вкупно 2.155.071 тестирања на КОВИД-19. Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 341.127, бројот на оздравени пациенти е 330.328, на починати е 9.499, а бројот на активни случаи изнесува 1.300.

More from ВестиMore posts in Вести »