Press "Enter" to skip to content

Во Битола 2 нови позитивни на ковид-19, оздравени 10, активни 89 случаи

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје, Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа, направени се 223 тестови, а регистрирани се 34 нови случаи на КОВИД-19, во Битола се 2.

Регистрирани сe 264 оздравени пациенти од Битола се 10.

До сега во Битола има 17.841 лица кои биле или се позитивни на ковид-19, а сктивни се 89 случаи.

Во текот на изминатите 24 часа нема  пријавени починати лица. 

Направени се во Битола преку “Плодност“ 3 ковид тестови.

Досега во земјата се направени вкупно 2.156.878 тестирања на КОВИД-19. Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 341.404, бројот на оздравени пациенти е 330.866, на починати е 9.506, а бројот на активни случаи изнесува 1.032.