Press "Enter" to skip to content

Филип Кузмановски е новиот капитен на Еурофарм Пелистер!

Деновиве во Еурофарм Пелистер од Битола беше потврдено дека Бранислав Агелевски ќе продолжи да го води клубот, а и новото засилување во името на Дејан Манасков. Додека екипата на се комплетира со доаѓање на сите репрезентативци, тимот од Битола доби и нов капитен.

За нов капитен на “пелистерци“ е назначен Филип Кузмановски. Средниот бек се врати во родниот град како големо засилување и ќе биде главниот адут во битката за титулата. Посебен мотив ќе му биде капитенската лента. 27-годишниот Кузмановски е дете на Пелистер, првите ракометни чекори ги направи во Битола и доби афирмација во родниот град. Потоа се пресели во Металург кратко играше во Еурофарм Работник, па се одлучи за интернационална кариера.

Во есенската полусезона капитен беше Жарк0 Пешевски.

More from ВестиMore posts in Вести »
More from СпортMore posts in Спорт »