Press "Enter" to skip to content

Одбојкарките поразени во Кичево, во тезничен натпревар несвојствен за женска одбојка

Ускана – Пелистер Волеј 3:0

(25:20; 25:20; 25:11)

Пораз на одбојкарките на Пелистер Волеј од Битола на гостувањето во Кичево, од екипата на Ускана, во еден тензичен натпревар, за што од управата на клубот реагораше, а во реакцијата се вели:

-Игравме надвор од сите можни замисли што можи да ги креира човечкиот ум. Без никаква причина видовме еден страшен вербален напад со бројни навреди и закани кон делегатот и судиската двојка уште пред почетокот на натпреварот, со кој домаќинот сакаше по секоја цена да предизвика пореметување и тенденциозно судење. Сцени кои не се својствени одамна, но ете и тоа го видовме.

-Како клуб изразуваме огромно жалење за ваквиот чин кој иако не беше директно упатен кон нас, сепак се чувствуваме навредени и наместо добредојде, добивме ладен пречек под секое ниво кога се организира еден првенствен дуел, а како тоа влијаеше врз нашите играчи треба да подразмислат оние кои се креатори.

Поените кај Пелистер ги освоија: Ивана Белокозовска 11, Стефани Најдановска 9, Теона Славкова 4, Мила Андоновска 4, Меланија Каралиоска 4 и Билјана Јаковлевска 2.

More from ВестиMore posts in Вести »
More from СпортMore posts in Спорт »