Press "Enter" to skip to content

Поевтинуваат горивата од полноќ, бензинот за 1,5, дизелот за половина денар

Регулаторната комисија за енергетика донесе одлука со која горивата од полноќ поевтинуваат.

Согласно одлуката за 1,5 денари поевтинуваат бензините, додека за половина денар се намалува цената на дизелот и екстра лесното масло за домаќинство.

Моторен бензин ЕУРОСУПЕР БС – 95 84,50 (денари/литар)

Моторен бензин ЕУРОСУПЕР БС – 98 86,50 (денари/литар)

Дизел гориво ЕУРОДИЗЕЛ БС (Д-Е V) 74,00 (денари/литар)

Масло за горење Екстра лесно 1 (ЕЛ-1) 73,50 (денари/литар)

Мазут М-1 НС 44,007 (денари/килограм)

Се максималните цени на нафтените деривати кои ќе важат од 14.5.2024 година од 00:01 часот.

More from ВестиMore posts in Вести »