Press "Enter" to skip to content

Света архиерејска Литургија во Битола, канонизирана Светата преподобномаченичка Стефанида Битолско-Скадарска (фотогалерија)

-Во Битола во соборниот храм “Св. Велокомачек Димитриј“ во присуство на поглаварите на Македонската и Српската Православна црква е отслужена Света архиерејска Литургија, а претходно се одржа литија.

-Владиката Петар ја прочитана одлуката на МПЦ со којаја  вброи преподобно-маченичката Стефанида Битолска во диптихот на светителите и исповедниците и осветена иконата со нејзиниот лик.Утрово во соборниот храм “Св. Маќеник Димитриј“, во Битола отслужена утрена богослужба, а потоа  и Света архијерејска литургија, на која беше објавена одлуката на САС на МПЦ-ОА, за впишување на Светата преподобномаченичка Стефанида Битолско-Скадарска во списокот на Светите.По повод свечениот чин на канонизација на светиот почитуван маченик Стефанида од Битола и Скадар во црквата на светиот голем маченик Димитриј во Битола, светата хиерархиска литургија ја опслужуваа архиепископот Стефан Охридски и Македонски. Неговата Светост Српскиот патријарх Порфирије.Владиката Петар ја прочита одлуката на САС на МПЦ-ОА, за впишување на Светата преподобномаченичка Стефанида Битолско-Скадарска во списокот на Светите, и зборуваше за животот на Стефанида Битолско-Скадарска.Стевка се роди во 1887 година во селото Врака кај Скадар, од татко Андрија, имотен и угледен, и мајка Јована, скромна и набожна. Малата Стевка без двоумење одговори на повикот на својот Женик Христос уште од својата седма година, кога таа „престана да излегува меѓу децата, да ја чува стоката, престана да зборува и постојано се повлекуваше во куќата, во тишина, таму каде што има помалку луѓе и средби. Нејзиното однесување предизвика загриженост и страв кај родителите и тие ја однесоа во Манастирот на Светиот Василиј Острошки – Острог, како и во Манастирот на Свети Симеон Дајбабски, барајќи помош во светителските молитви за своето дете, отворајќи и со тоа пат на Стевка.Ноќта почна да се спушта и настанаа плач и паника во народот на бродот и сите почнаа да се плашат од опасноста секој миг да бидат проголтани од езерските бранови. Единствено Стевка остана мирна и собрана. Се обрати кон народот на бродот велејќи: „Не плашете се, луѓе, ако е со нас Бог, а Бог со нас е, ништо не може да ни се случи!“ И, како некогаш на Галилејско Езеро, кога Христос се појави и ја смири бурата, така и сега бурата стивна, бидејќи Христос беше Жив во верата на оваа слаба девојка. 

Светата Стефанида ја предаде својата душа на Господа, на Велики Петок, на 1/14 април во 1944 година. На Велика Сабота ја погребаа во Крстоарскиот Манастир Свети Христифор, над селото Крстоар, над Битола. За да биде во неделата на Воскресение со Господа, влегувајќи во радоста Негова, по Кого сиот живот воздивнуваше: „Христе мој животе!“ „Без Тебе ништо живо, не може живо да биде!“ и „Смрт со Тебе нема, туку небесна светлина и вечно веселие…Родителите нејзини како добри христијани, исполнувајќи ја заповедта Господова: „Оставете ги децата и не бранете им да доаѓаат кај Мене, зашто на такви е царството небесно.“ (Мат.19,14) и ѝ изградија мала куќичка надвор од селото, во близината на храмот на Пресвета Троица. Во неа Стевка уште повеќе го разгори својот подвиг во пост и молитва, во тишина и Богомислие. Стевка никогаш не посетуваше училиште, на околу дваесет и пет години, во 1912 година, сама научи да пишува. Деновите ги минуваше во ракоделие, украсена со скромност и тивкост, правеше рачни изработки, везеше и плетеше. Но, подоцна и тоа го остави и се предаде само на читање.На Канонизацијата на Светата преподобномаченичка Стефанида присуствуваат високи црковнодостојници на МПЦ-ОА и на СПЦ, свештенослужители, градоначалникот на Битола, како и на голем број високи црковни делегации од странство, монаштво и верници.Светиот архијерејски синод на Македонската Православна Црква – Охридска Архиепископија, на својата редовна седница во работен состав, одржана на 11 април 2024 година, по предлог на Синодската комисијата за канонизирање на светии, донесе  одлука да ја вброи преподобно-маченичката Стефанида Битолска во диптихот на светителите и исповедниците.Свеченото вбројување на преподобномаченичката Стефанида Битолско-Скадарска во диптихот на светителите и исповедниците, започна вчера во манастирот „Св. Јован Претеча“, Слепче, Демирхисарско, каде што се наоѓаат моштите на света Стефанида. Сестринството на овој манастир ја наслика иконата на оваа новопројавена Божја угодничка и го состави нејзиното житие.

More from ВестиMore posts in Вести »