Трет по ред пораз на Пелистер, овој пат од Блокотехна

Блокотехна – Пелистер 97:69

Кошаркарите го забележаа третиот пораз оваа сезона, на гостувањето во Гевгелија, а домашната екипата која беше фаворит уште прес почетокот на натпреварот, третата победа од три кола.

Кошаркарите од Битола на денешниот натпревар беа рамноправни само во првите пет минути и резултат 11:9 за тимот на Блокотехна. Потоа следуваше добра игра на домашните а на полувреме беше високи +23 (53:31).

И во продолжение на натпреварот избраниците на Предраг Созовски не можеа да му парираат на домаќините и не успеаја да ги намалат водството.

Најефикасен во тимот на Пелистер, како и во минатото коло, беше Гејб Билер со 21 поен.

Пелистер во наредното коло први бодови ќе бара на домашен терен прптив екипата на Кожув.