Press "Enter" to skip to content

Еурофарм Работник со “Вајлд карта“ за Лига на шампиони, одлучи ЕХФ

Еурофарм Работник успеа да дојде до невозможното, дојдс до “Вајлд карта“ за играње во Лигата на Шампиноте во ракомет.

Ракометната Лига на шампиони по пауза од 14 години се враќа во Битола, а Битола во ова престижно ракометно натпреварување ќе ја претставува екипата на Еурофарм, откако ја доби довербата од ЕХФ за првпат во својата историја. 

Еурофарм Работник заедно со Металург аплицираа за „вајлд-карта“ за настап во Лигата на шампионите, а позитивен одговор добија битолчани.

Македонската држава повторно ќе има два тима во Лигата на шампионите, а Еурофарм Работник е шестиот македонски ракометен клуб кој ќе ја претставува нашата држава во ракометната елита.

Еврофарм Работник својот противник во Лигата на Шампиони ќе го дознае на 27 јуни во  Виена.