Press "Enter" to skip to content

Фестивал “Работи 300“, фестивал за литература и аудио визуелни уметности (фотогалерија)

Деновиве во Битола, на старото место, во кафулето “Радост“ кај градскиот часовник се одржа фестивалот “300 Работи, триста“ на кој како е секоја година организиторот, Игор Трајковски – Фоја по 9. пат на едно место собра автори кои се претставија со 300 работи.Фестивалот традиционално започна со промоција на “Колегиумски записник 008“ кој е  составен од текстови, фотографии, графики и останати уметнички дела од веќе истакнати уметници или дебитанти од државата и светот. Илустрацијата на кориците како и целокупниот визуелен идентитет на овогодинешниот фестивал е дело на Иван Коцка Јанчев, кој живее и твори во Шенжен, Кина.Селектори на уметничките дела од кои е составен зборникот се Илија Талев (Иле Косата), Димче Николовски (Димсата) и Игор Трајковски (Фоја). Зборникот се доделуваше на сите посетители на фестивалот како бесплатно фестивалско издание.На првиот ден на програмата беше изложбата “Дигитал на платно“, а гостите ги забавуваше Damex (dj set).На вториот ден, истот така во кафулето “Радост Кафе“ се одржа “Битола Рок(а)“  со Sanela LIVE и  изложба “Stukh“, дизајн на храна а беше прикажана и селекција филмови на Илија Талев.Последнит ден, синоќа, насловен како “Музика, храна и уметност“ гостите ги забавуваше Dejan Dex (dj set), се пдржа и дизајн на храна, а беше прикажано и видеото на Дамјан Везенковски.

More from ВестиMore posts in Вести »
More from КултураMore posts in Култура »