Press "Enter" to skip to content

Во Битола за три дена 35 нови позитивни на ковид-19, оздравени 40, активни 106 случаи

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје, Министерството за здравство информира дека во последните 3 дена (од 08.07 до 10.07.2022), направени се 1.869 тестови, а регистрирани се 524 нови случаи на КОВИД-19, од Битола се 35.

Регистрирани сe 463 оздравени пациенти од Битола се 40.

До сега во Битола има 15.948 лица кои биле или се позитивни на ковид-19, а активни се 106 случаи.

Во текот на изминатите 3 дена (08-10.07.2022) не е пријавено ниту едно починато лице. 

Направени се во Битола 57 тестови преку ЦЈЗ Битола 37 и преку “Плодност“ 20.

Досега во земјата се направени вкупно 2.090.703 тестирања на КОВИД-19. Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 316.219, бројот на оздравени пациенти е 305.239, на починати е 9.335, а бројот на активни случаи изнесува 1.645.

More from ВестиMore posts in Вести »