Press "Enter" to skip to content

Во Битола 63 нови позитивни на ковид-19, оздравени 145, активни 336 случаи

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје, Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа, направени се 1.814 тестови, а регистрирани се нови 815 случаи на КОВИД-19, од Битола се 63.

Регистрирани сe 1.252 оздравени пациенти од Битола се 145.

До сега во Битола има 16.929 лица кои биле или се позитивни на ковид-19, а активни се 336 случаи.

Во текот на изминатите 24 часа се пријавени две починати лица, нема од Битола.

 Направени се во Битола теста преку ЦЈЗ Битола 56 и преку “Плодност“ 18.

Досега во земјата се направени вкупно 2.120.452 тестирања на КОВИД-19.Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 328.995, бројот на оздравени пациенти е 315.083, на починати е 9.377, а бројот на активни случаи изнесува 4.535.

More from ВестиMore posts in Вести »