Press "Enter" to skip to content

Во Битола 38 нови позитивни на ковид-19, оздравени 56, активни 270 случаи

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје, Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа, направени се 1.317 тестови, а регистрирани се нови 600 случаи на КОВИД-19 од Битола се 38.

Регистрирани сe 743 оздравени пациенти од Битола се 56.

До сега во Битола има 17.271 лица кои биле или се позитивни на ковид-19, а активни се 270 случаи.

Во текот на изминатите 24 часа пријавени се 6 починати лица, нема од Битола.

Направени се 1.317 теста преку  ЦЈЗ Битола 35 и преку “Плодност“ 5.

Досега во земјата се направени вкупно 2.133.045 тестирања на КОВИД-19. Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 333.948, бројот на оздравени пациенти е 320.449, на починати е 9.410, а бројот на активни случаи изнесува 4.089.

More from ВестиMore posts in Вести »