Press "Enter" to skip to content

Во Битола 36 нови позитивни на ковид-19, оздравени 72, активни 192 случаи

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје, Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1.131 тест, а регистриран е 381 нов случај на КОВИД-19 од Битола се 36.

Регистрирани сe 775 оздравени пациенти од Битола се 72.

До сега во Битола има 17.646 лица кои биле или се позитивни на ковид-19, а активни се 192 случаи.

Во текот на изминатите 24 часа пријавени се 2 починати лица нема од Битола.

Направени се во Битола 60 тестови ЦЈЗ Битола 53 и преку “Плодност“ 7.

Досега во земјата се направени вкупно 2.145.675 тестирања на КОВИД-19. Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 338.929, бројот на оздравени пациенти е 326.990, на починати е 9.461, а бројот на активни случаи изнесува 2.478.

More from ВестиMore posts in Вести »