Press "Enter" to skip to content

Со концерт на Јоана Амендоеира од Португалија започна 14. издание на Фестивалот на музика од светот (фотогалерија)

Синоќа во Битола, в0 голеламата сала на Центарот за култура во Битола започна 14. издание кое беше отворено со настапот на португалската уметница Јоана Амендоеира, која го негува правецот на новата фадо генерација, која во Битола настапи со нејзиниот бенд.Покрај отворањето битолчани денес и утре ќе можат да уживаат во концерти на исклучителни музички имиња во рамките на Фестивалот на музика од светот, во организација на Центарот за култура од Битола, за што директорката на отворањето уште еднаш потенцира:-Ова е еден од фестивалите кои имаат за цел да ја воспитаат публиката. Многу често зборуваме дека сите големи работи се случуваат во Скопје и дека ако сакаме да чуеме квалитетен концерт, мора да патуваме. Јас се радувам што имаме можност тоа музичко уживање да им го донесеме дома на битолчани.Денес ќе прозвучи музика што е блиска на овие простори, кога ќе настапи групата „Фонтана“, заедно со камерниот оркестар „IWConnect“, а специјални гости се Даница Крстиќ, вокал од Србија, Ангел Демирев, гитарист од Бугарија и Џамбо Агушев на труба. Овој концерт е распродаден во рекордно време, а и билетите за другите концерти се при крај.

More from КултураMore posts in Култура »