Press "Enter" to skip to content

Валтер пред реваншот со Бидасоа: да оставиме добар впечаток пред божиќната пауза

Шпанскиот вицешампион Бидасоа Ирун вчера наутро пристигна во Битола каде што веќе одработи и еден тренинг пред реванш натпреварот во Европската лига, кој се игра вечерва во вечерниот термин. Еурофарм Пелистер минатата недела беше поразен во Шпанија со 32:20.

Стратегот на битолчани Ларс Валтер верува во подобро издание на неговиот тим.

-Се обидуваме да ја вратиме нашата препознатлива игра, бидејќи во последните 5-6 недели со сите повреди кои нè снајдоа, играме поинаку, играме побавно. Имаме нов ракометар кој треба да го интегрираме и мора да се вратиме на нивото на игра од почетокот на сезоната. Работата на вчерашниот тренинг изгледаше добро, Хосни добро тренираше и верувам дека ќе додадеме брзина во нашата игра. Разговаравме и како да ги решиме проблемите кои ни ги создаде Агинагалде на првиот натпревар. Не бевме добри на првиот натпревар, тој е многу добар во напад, но исто така и многу спор во одбрана. Мора тоа да го искористиме, а во Ирун не го направивме тоа. Тој детаљ е еден од клучните кој може да направи разлика. Сите веруваме во добар натпревар и победа утревечер. Се надевам дека ќе ја добиеме поддршката од нашите фанови, иако како игравме лошо на последниот натпревар, не ја заслуживме. Го знаеме тоа и сакаме да оставиме добар впечаток пред божиќната пауза и ќе дадеме сè да ги освоите бодовите, изјави Валтер.