Press "Enter" to skip to content

Дарко Стевановиќ, репрезентативен лев бек од Србија, ново засилување за Еурофарм Пелистер

РК Еурофарм Пелистер од Битола ја известува јавноста дека од денес нивни член на нашиот клуб е српскиот интернационалец Дарко Стевановиќ.

Се работи за 26 годишен лев бек, кој доаѓа во Битола од белорускиот шампион Мешков Брест.  Стевановиќ е роден во Лазаревац, блесна во Партизан, настапуваше во Балатонфуреди и Егер во Унгарија, Ал-Араби и Ал-Веда во Катар и неполна сезона во Белорусија. 202-сантиметри високиот Стевановиќ запиша и пет настапи за српската репрезентација.

Доаѓа во Битола на обострано задоволство, по кое е потпишан договор заклучно со јуни 2024 година. Ракометарот веднаш ќе ги започне индивидуалните тренинзи, со оглед на тоа што екипата е веќе во Берлин на натпреварот против Фуксе Берлин во ЕХФ Лига Европа, а од четврток ќе се приклучи кон групата.

Неговото официјално претставување пред медиумите е предвидено кон крајот на неделата. Дебито на Стевановиќ ќе биде дуелот меѓу Еурофарм Пелистер 2 и Еурофарм Пелистер следниот викенд.

More from ВестиMore posts in Вести »
More from СпортMore posts in Спорт »