Press "Enter" to skip to content

8 дена притвор за комуналниот испектор од Општина Битола кој индиректно барал пари

На 53 годишно лице од Битола, вработен во општина Битола како инспектор во инспекторатот за контрола на патниот сообраќај му е одредена мерка притвор во траење до 8 дена, исвестуваат од СВР Битола. 

Кривичната пријава му беше поднесена поради тоа што во периодот, од 12 април 2023 година па се до денес, искористувајќи ја својата позиција и своето влијание како лице задолжено за контрола на превозниците во град Битола, во два наврати индиректно барајќи пари, од пријавителот 41-годишен маж од Битола, кој е управител и сопственик на правно лице за вршење дејност такси превоз, побарал и примил поткуп во два наврати и со тоа сторил кривично дело “Примање поткуп“, предвидено и казниво по чл.357 ст.1 од КЗ, сооштија вчера од СВР Битола. 

More from ВестиMore posts in Вести »