Press "Enter" to skip to content

Битола овој викенд со концерт – како музичка почит на Шаде

Овој викенд, исклучителен концертен настан ќе се случи на сцената на Народен театар Битола. „Sweetest Taboo” e насловот на концертот закажан за 10 февруари, како почит кон славната британска поп икона Шаде, ветувајќи ноќ исполнета со нејзините легендарни хитови.

Концертот ќе биде и сведок на дебито на ROCKESTRA, ансамбл кој обединува десеттина познати музичари од Битола, со кој ќе настапат и женските вокалистки Тамара Стојковска, Јасна Димитровска и Рената Симоновска.

Овој проект на ROCKESTRA има за цел да започне серија на концерти кои ќе дадат нов живот на класичните мелодии на популарната музика, создавајќи незаборавно искуство за присутните. Настанот, насловен по една од најпознатите песни на Шаде, нема да е само концерт, туку прослава на музиката, уметноста и целовечерно шоу со сценографија и светлосни ефекти, кое долго ќе се памети.

Музичката формација ROCKESTRA планира да биде мост што го поврзува градот со неговата сегашност, истакнувајќи ги талентите на локалните уметници додека им оддава почит на меѓународните музички легенди. Битола со уште еден нов голем бенд е пак доказ за неговата енергична музичка сцена и традиција да ги зближи луѓето преку универзалниот јазик на музиката.

Влезниците за концертот се пуштени во продажба и можат да се набават на билетарата на театарот секој ден од 18.00 до 20.00ч.

More from ВестиMore posts in Вести »
More from КултураMore posts in Култура »