Press "Enter" to skip to content

Одлична атмосфера во Битола, победа над Вардар за голема радост на трибините кои исполнети до последен капацитет (мега-фотогалерија)

Ако натпреварот вечерва во Битола започна со “неубава работа“, а тоа беше минутата молк за Силјан Мицевски – Циле, пред натпреварот започна да се чувствува одличната ракометна атмосфера, која на крајот заврши со голема радост на трибините и на теренот по победата над вечниот ракометен ривал Вардар.-Измината сезона победивме во Битола, но такви беа настаните што воопшто не се радувавме на победата, а потоа се радувавме на титулата. Сега се израдувавме на победата која сосема е заслужена, а ни останува уште да ја прославиме титулата. А, да не заборавам и Купот, ни рече по завршување на натпреварот Зоран, кој како ни рече нема пропуштено натпревај, кој знае од кога.А, не беше лесно да се дојде до победата посебно во првото полувреме, но и тогаш навивањето и бодрењето и вербата во победата беше на ниво, а затоа битолскиот тандем, тренерот Ангеловски и капитенот Кузмановски, или како битолчани гуи викаат Бранче и Фитиљо, по натпреварот во име на ракометарите и управата победата му ја посветија токму на овие околу, 4000 битолчани кои вечерва беа во спортската сала “Боро Чурлевски“.А на трибините лево на север “Чкембарите“ кои даваат темпо и интонација на навивањето, а секако се беше прифатено и следено од преполната северна и јужна трибина.Тешко е да се долови одличната атмосфера која беше на трибините вечерва на натпреварот и после него, тоа може само да се доживее, како велат, но ќе се обидеме со голем број на фотографии да ви доловиме дел од атмосфеарата.

Фото: Дамијана Ристевска, Сашо Ристевски

More from БитолаMore posts in Битола »
More from ВестиMore posts in Вести »