Press "Enter" to skip to content

Пелистер е есенски првак во Втората фудбалска лига – запад

Гостивар – Пелистер 0:2

Битолски Пелистер е есенски првак во Втората фудбалска лига – запад по победата на госрувањето во Гостивар, каде го победи истоимениот тим со 0:2, резултат кој е постигнат по првото полувреме.

Головите за Пелистер ги постигнаа Филип Бошковски во 20. минута и Благојче Главевски во 45, односно во судиското надополнување.

Со оваа победа екипата на остана на првото место, а сега има има вкупно 27 бода, два бода повеќе од екипите на Влазерими и Скопје, а три бода повеќе од екипата на Лабуништа.