Пораз на ослабениот Еурофарм Пелистер 2 во Скопје од Бутел

Бутел – Еурофарм Пелистер 2 30:25 (13:11)

Спортска сала “Андон Димитров“ во Скопје

Судии: Дејан Ѓоргиевски и Димитар Ѓоргиевски

Бутел: Трајчевски, Младеновски, Стојановски 2, Ѓорѓиевски 3, Божиновски, Митев 3, Омерагиќ, Мојсовски 6, Спасовски, Милошевски 1, Стојчевски 3, Печенковски 6, Даскаловски, Мајиќ 6, Сулима, Илиевски.

Еурофарм Пелистер 2: Кумановски 7, Ј. Талевски 2, Митревски 3, Андонов, С. Талевски 3, Стојлевски 2, П. Атанасијевиќ, Белистојановски, Бардаковски, Блажевски, Арсеновски 4, Митревски, Петковски 1, П. Атанасијевиќ 2.

Екипата на Еурфарм Пелистер 2 без петмината кои се позитивни на ковод-19 е порзена на гостувањето во Скопје од екипата на Бутел со 30:25.

Во средина од првото полувреме Бутел поведе со 8:4, а на крајот на првото полувреме  резултатот беше -2 за битолчани 13:11.

Во второто полувреме дојде до зголемување на разликата на домаќините со +5 гола, а таа разлика беше и на крајот на натпреварот.

Најефикасен во тимот од Битола беше Цветан Кузманоски со седум гола.