Press "Enter" to skip to content

РК Еурофарм Пелистер 2 потпиша договори со двајца нови голмани

РК Еурофарм Пелистер 2 од Битола ја информира јавноста дека потпиша договори со двајца нови голмани за сезоната 2022/23. Нови членови на нашиот клуб се Мартин Јовановски и Василије Печурица.

28-годишниот Јовановски е производ на познатата школа на голмани од Битола. Се враќа во матичниот клуб од германскиот Дансенберг, а претходно настапуваше за Струга, Охрид и алжирски Петролиер. Maртин Јовановски се обврза на договор на две години.

18-годишниот младински репрезентативец на Црна Гора, Василије Печурица во тимот на Еурофарм Пелистер 2 доаѓа од Струга, а претходно настапуваше и за Будуќност. Печурица стави потпис на четиригодишен договор со битолскиот суперлигаш.
Двајцата ракометари ќе пристигнат на подготовките за новата сезона на 20 јули, а потоа и официјално ќе бидат претставени пред медиуми.

Покрај овие две нови имиња, од следната сезона Еурофарм Пелистер 2 ќе биде посилен и за средниот бек Мартин Ивановски, кој доаѓа од Охрид.

More from СпортMore posts in Спорт »