Press "Enter" to skip to content

Билтен на МВР: битолчанец приведен во Охрид за тешка кражба, одреден притвор од 30 дена

Одделението за криминалистичка полиција при СВР Битола на 07.07.2022 поднесе кривична пријава по член 236 од КЗ против 31 годишно лице од Битола.

Битолчанецот бил баран по централен распис од СВР Битола, поради сомнение за сторено кривично дело „тешка кражба“ по член 236 од Кривичниот законик.

Во координација со полициски службеници од СВР Охрид тој бил лишен од слобода во еден сместувачки објект на подрачјето на Охрид, при што извршени се и претреси.

Притоа, кај него биле пронајдени пари (во различни апоени и валути) и повеќе други предмети за кои постои сомнение дека потекнуваат од кривично дело како и алати и средства погодни за извршување на кривични дела -тешки кражби, како и прашкаста материја.

Истиот бил приведен во полициска станица, спроведен до Основен суд Битола и одредена му е мерка притвор во траење до 30 дена. 

More from ВестиMore posts in Вести »