Press "Enter" to skip to content

Битолчанецот Кристиан Стојани победник на уличната трка на 5К во Кил, Германија (фото)

Кристиан Стојани, член на атлетскиот клуб Олимп од Битола е победник на трката на 5 километри “Kiel Lauf 2022“, улична трка организирана во градот “Kiel“ со три трки 5К, 10К и 21К.Кристијан Стојани, кој во моментот живее во Германија, но се уште е член на Олимп од Битола, носејќи го дресот на својот драг клуб, денес победи на 5К трката со резултат 17:35.-Трката беше тактичка, заради угорниците кои ги имаше до 3-тиот километар, потоа гужвата се разби и борбата за позиција беше непредвидлива со самиот финиш на трката. Задоволен сум од резултатот, а и целиот настан беше одлично организирам. Ве следев на социјалните медиуми како одеше ТРЧАЈ БЕ годинава и можам само едно да кажам дека нашата битолска трка е одлично организиран спортски настан кој комотно може да се спореди со вакви градски трки организирани во услови на една Германија, напиша Кристиан Стојани.

More from ВестиMore posts in Вести »
More from СпортMore posts in Спорт »