Press "Enter" to skip to content

Еурофарм Пелистер во “Б“, Еурофарм Пелистер 2 во “А“ групата во Супер лигата во наредната сезона

Двете екипи на Еурофарм Пелистер од Битола ги дознаа групите и противниците откако Ракометната федерација на Македонија (РФМ) ги извлече групите за ракометната Суперлига во новата сезона 2023/24 која ќе се игра по стариот систем.

Две групи по осум клуба формира новата сезона од Суперлигата. Оваа година за разлика од претходно носители во ждрепката беа првакот Еурофарм Пелистер и Алкалоид.

Група А:

Струга, МРК Куманово, ГРК Тиквеш, Скопје 2020, Алкалоид, Еурофарм Пелистер 2, Аеродром, ГРК Охрид 

Група Б:

Пролет 62, Прилеп, Вардар 1961, РК Мулти Есенс, Голден Арт, Еурофарм Пелистер, Бутел Скопје, Вардар Неготино.

Наскоро ќе се знаат термините за новата сезона, а почетокот се предвидува во првата или втората недела од септември.

Пред почетокот на шампионатот, првакот Еурофарм Пелистер и победникот на Купот, Вардар 1961, ќе се борат за титулата од Суперкупот на Македонија, во еден натпревар на терен кој ќе го одреди Ракометната федерација на Македонија (РФМ).

More from СпортMore posts in Спорт »