Press "Enter" to skip to content

Боксерите од Битола денес ги започнуваат борбите за медали на “Опен Балкан“ во Краљево

Боксерите на Пелистерки Јунак од Битола денес ги започнуваат борбите на “Опен Балкан“ – Младинска златна ракавица, во Краљево, Србија, а на рингот ќе излезат шест битолчани, кои се предводени од тренерот Јове Петровски – Оцо.

Петровски пред заминувањето за Краљево рече дека ќе ода да ја демонтрираат вештината, но одлично се подговрени и очекува дека сите имааш шанси за медал, а како и дали ќе стигнат до тоа ќе покажат на рингот.

 Според жребувањето за “Опен Балкан“ во кадетска конкуренција: 

до 42 кг – Арабел Рустемовски (Пелистерски јунак)  против Лука Лазиќ (Вождовац)

Јуниори

до 44 кг Илија Ѓоргиев (Пелистерски јунак) против  Теодор Јосиевиќ (КШ 037)
до 57 кг Синиша Талевски (Пелистерски јунак) против  Сергеј Мирковиќ (КШ 037

Сениори

до 63,5 кг Ружди Рустемовски (Пелистерски јунак) против Радован Глигиќ (Вождовац)

Ален Рустемовски од Пелистерски јунак (2004 г. / 57-60 кг) остана без противници.

Ардијан Рустемовски (2006 г. / 57 кг) ќе настапи на Младинската златна ракавица.

More from ВестиMore posts in Вести »
More from СпортMore posts in Спорт »