Press "Enter" to skip to content

Во Битола 13 нови позитивни на ковид-19, оздравени 20, починато 1 лице

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје, Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа, направени се 892 тестови, а регистрирани се 185 нови случаи на КОВИД-19 од Битола се 13.

Регистрирани сe 307 оздравени пациенти од Битола се 20.

До сега во Битола има 1.7788 лица кои биле или се позитивни на ковид-19, а активни се 124 случаи.

Во текот на изминатите 24 часа пријавено е едно починато лице нема од Битола. Согласно, Регистарот на умрени лица со дијагноза КОВИД-19 од Мој Термин  регистрирани се 4 лица,  едно лице од Битола.

Направени се во Битола  тестови преку ЦЈЗ Битола 38 и преку “Плодност“ 5.

Досега во земјата се направени вкупно 2.152.786 тестирања на КОВИД-19. Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 340.695, бројот на оздравени пациенти е 329.741, на починати е 9.495, а бројот на активни случаи изнесува 1.459.

More from ВестиMore posts in Вести »