Press "Enter" to skip to content

Еурофарм Пелистер продолжува кон титулата без пораз во плеј-офот

Пролет – Еурофарм Пелистер 27:36 (13:15)

Ракометарите на Еурофарм Пелистер од Битола победија на гостувањето во Скопје против борбениот Пролет со резултата 24:36, полувреме 13:15 и останува прв на табелата, а до крајот на плеј-офот остануваат уште три кола.

Екипата на Пролет до 40 минута играа добро и во првиот дел од првото полувреме беа рамноправен ривал. Сепак, искуството и поголемиот квалитет пресуди во последните дваесетина минути, битолчани започнаа од минута во минута да ја зголемуваат предноста за конечни девет гола разлика.

Капитенот Кузмановски со девет гола и Манасков, Петровиќ и Васиљев со по четири гола беа најдобри во таборот на Пелистер, додека за Пролет се истакна Димковски со седум погодоци.

 
More from ВестиMore posts in Вести »
More from СпортMore posts in Спорт »